Translate

niedziela, 29 marca 2015

Wielkanocne zwyczaje w Wielkiej Brytanii.Angielskie święto wielkiej nocy dla większości jest porostu dniami wolnymi od pracy. Większość ludzi wykorzystuje ten czas na wszelkiego rodzaju wypoczynek najlepiej w ciepłych krajach (popularne w tym roku kierunki to: Hiszpania, Portugalia, Grecja lub Turcja). 

A co z tymi co pozostają w kraju?

 Robią sobie krajowe wakacje ;) Ogólnie czas sprzyja wyjazdom małym i dużym :)

Jest jednak część ludzi którzy z domów sie nie ruszają i traktują te dni wyjątkowo normalnie i dokładnie w poniedziałek wielkanocny dopada ich szal zakupów. Sklepy duże i male kusza wszelkimi możliwymi wyprzedażami wiec jeśli nie lubimy tłumów ludzi wyrywających sobie z rąk coś za pól ceny i nie mamy duszy łowcy, lepiej nie wybierać sie do centrów handlowych .Jest tez cześć ludzi religijnych i w końcu to od nich dowiemy sie jak wyglądają obchody Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii.

Maundy Thursday czyli Wielki Czwartek znany pod nazwami takimi jak Holy Thursday, Covenant Thursday, Great and Holy Thursday, Sheer Thursday lub Thursday of Mysteries.

Wielka Sobota czyli Holy Saturday, nazywana także Easter Even oraz Great Sabbath.


Cześć ludzi wybiera sie do pubów ale dodatkowo w czasie świąt przygotowują koszyki z jedzeniem które zabiera się do parku czy wyjazd za miasto. W niedzielny poranek dzieci dostają wielka ilość słodyczy, głównie są to duże i ogromne jajka z czekolady.

W Polsce Wielkanoc kojarzy nam sie głównie z babkami, mazurkami i innymi pysznymi wypiekami, natomiast w Anglii bardzo popularne są "Hot cross buns" są to drożdżowe bułki z rodzynkami i/lub suszonymi owocami udekorowane krzyżem.


( Źródło Google)

i jada sie je dopiero w Wielki Piątek (Good Friday) Może się wydawać dziwne, że dzień cierpienia i śmierci Jezusa w języku angielskim nazwano „Good (dobry) Friday”. Przez lata stworzono podobno wiele teorii na ten temat. Podejrzewano, że słowo „good” jest odniesieniem do Boga (God).

Ze słodkości serwowany jest również Simnel Cake
ciasto z marcepanem i sporą ilością bakalii, które swój żółty kolor zawdzięcza barwieniu szafranem.
 Simnel cake tradycyjnie spożywane było tuż po zakończeniu Wielkiego Postu. Pochodzenie nazwy tego wypieku wiąże się według ludowych podań z postaciami Simona i Nelly, starszej pary, która, zgromadziła wokół siebie rodzinę w Niedzielę Wielkanocną, poczęstowali ich smakołykiem przygotowanym z przaśnego ciasta pozostawionego z postu z dodatkiem śliwkowego puddingu z Bożego Narodzenia. 
 Na wierzchu simnel cake układa
się jedenaście marcepanowych kulek symbolizujących dwunastu apostołów z wyłączeniem zdrajcy Judasza.

( Źródło Google)


 Również przysmakiem są Easter Cake Pops.


( Źródło Google)

Sa to czekoladowe lub waniliowe kulki obtoczone w lukrze. Kształty dowolne, widziałam również kurczaki, psy, kwiatki dosłownie nie ma w tym temacie ograniczeń.

Ciekawą tradycją są wyścigi w turlaniu jajek tzw Egg Roling.
 Jajko powinno jak najszybciej dotrzeć do mety z nietknięta skorupka. Atrakcja dla mieszkańców jak i dla turystów są także występy zespołów ludowych ,tańce odbywają się na ulicach.


( Źródło Google)


Do tradycji należy również rozdawanie przez królowa pieniędzy w Wielki Czwartek, są to pensy. Ilość pensów wynosi tyle ile lat liczy sobie królowa, to dotyczy również ilości emerytów którzy zostają obdarowani. Otrzymują czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybijanymi monetami w nagrodę za służbę społeczeństwu. 


( Źródło Google)


Mam nadzieje ze przybliżyłam Wam co nieco tych odmiennych tradycji. Może nie jest tak jak w Polsce ale tez jest fajnie :)

Wesołych Świat!!!
(Happy Easter!)

1 komentarz:

Zostaw proszę ślad po sobie :) Każdy komentarz motywuje nas do dalszych wpisów. Jeżeli spodbal Ci się wpis, proszę udostępnij swoim znajomym by tez mogli zobaczyć. Wszelkie sugestie mile widziane:) Jezeli nie masz konta możesz dodać komentarz jako "anonimowy".